Kultura
Odprtje multimedijske razstave v prenovljeni zbirki Muzeja na meji
Razstava Goriškega muzeja »Vsemir« govori o meji, ki je mirensko pokopališče leta 1947 presekala na dva dela ter ga razdelila med Jugoslavijo in Italijo. Meja je potekala čez grobove in tako razdelila ne samo žive, ampak tudi mrtve. V večni mir pokopališča je vnesla nemir.
Ljudje tako niso več mogli pokopavati svojih najdražjih na drugi strani meje in se niso smeli več srečevati. Izjema je bil 1. november, ko so na pokopališče lahko prišli vsi. Ta dan je bil v resnici namenjen bolj živim kot mrtvim. Čeprav je bilo pokopališče strogo zastraženo, so se ljudje lahko vsaj videli, si na skrivaj kaj sporočili ali vrgli kak predmet čez mejo. Včasih je tudi kdo izkoristil priložnost in poskušal zbežati čez mejo v želji po novem, boljšem življenju.
Življenje Mirencev in vseh obmejnih prebivalcev se je nekoliko izboljšalo leta 1955, ko so dobili prepustnice, s katerimi so lahko nekajkrat mesečno prečkali mejo. Izrednega pomena pa je bilo sprejetje Osimskih sporazumov leta 1975, saj se je z njimi meja med državama dokončno uredila in popravila. Na mirenskem pokopališču se je zaradi tihe diplomacije meja premaknila že leto prej, tako da je pokopališče v celoti ostalo na jugoslovanski strani.
Vsemir, torej tisto vseobsegajoče, kar je od vseh in kar nam je vsem skupno, je prostor, ki nagovarja, naj se za trenutek ustavimo, razmislimo in se povprašamo o mejah človeka ter človeških mejah.
Avtor razstave: Rok Bavčar
Idejna zasnova in oblikovanje: Bojan B. Bitežnik
Urnik: vsak dan od 9.00 do 21.00 (od 5. 2. 2025 dalje)
Vstop prost.
Razstavo so omogočili: GO! 2025 – Evropska prestolnica kulture, Mestna občina Nova Gorica, Občina Miren - Kostanjevica, Ministrstvo za kulturo RS