Vipavska dolina
oktober 2024
p t s č p s n
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Banner top doživetja v Vipavski dolini

Želim prejemati napovednik dogodkov in druge aktualne novice

Nazaj na dogodke

Kultura

Predstavitev knjig umetnikov Galerie imaginaire in okrogla miza: Zakaj pripraviti razstavo? Izkušnja z Galerie imaginaire in prihodnost umetniške galerije

V Galeriji GONG napovedujejo predstavitev knjig umetnikov Galerie imaginaire (1998–2002) in okroglo mizo na temo današnje vloge galerij in njihove prihodnosti. Pogovor bo vodila kustosinja Galerije GONG in likovna kritičarka Nataša Kovšca.

V diskusiji bodo sodelovali: umetnica Giulia Iacolutti, galeristka, kulturologinja in antropologinja Neža Pavšič, umetnica in profesorica Rene Rusjan, umetnostna zgodovinarka Laura Safred ter umetnik, teoretik in umetnostni zgodovinar Ivan Žerjal.

O Galerie imaginaire

Leta 1997 je Tržaško združenje Galerie imaginaire, ki združuje umetnike, zbiratelje in kustose, začelo izdajati istoimensko revijo v obliki knjige umetnikov. Umetnikova knjiga, ki jo je v 50 izvodih izdala založba Piazzetta Stendhal 1 iz Trsta, je po navdihu domišljijskega muzeja Andréja Malrauxa in boîte-en-valise Marcela Duchampa obsegala dela štirih umetnikov. Izšli sta dve številki, prva, ki jo je navdihnilo besedilo francoskega filozofa Jean-Luca Mariona z deli Gustava Gnamuša, Marjana Kravosa, Sergia Scabarja in Giorgia Valvassorija, leta 1999, druga pa leta 2002 kot poklon Avgustu Černigoju z deli Patrizie Devidé, Barbare Strathdee, Franka Vecchieta in Edvarda Zajca. Pobudnik društva in tvorec imaginarne in prenosne galerije je bil Franko Vecchiet, ki je imel izkušnje umetniškega vodje konkretne galerije: Galerije Tržaške knjigarne/Galleria della Libreria triestina, ki je v Trstu delovala od leta 1982 do 1993 pod Vecchietovim vodstvom. Galerijo je zaznamovala želja po definiranju skupnega slovenskega kulturnega prostora skozi nadnacionalno umetnost in multikulturno držo. Vecchiet, ki je umetnik in učitelj umetniške grafike, je nameraval nadaljevati to metodo dela z Galerie imaginaire v novi, bolj agilni in eksperimentalni obliki. Vendar je bil projekt leta 2002 prekinjen.

Zdaj, po 20 letih predstavljamo obe številki knjige umetnikov Galerie Imaginaire v novogoriški Galeriji GONG, ki je bila leta 2016 ustanovljena kot prostor za promocijo sodobne umetnosti. Ob predstavitvi projekta bodo organizirali okroglo mizo, na kateri bodo slovenski in italijanski umetniki, teoretiki in galeristi predstavili svoje izkušnje z razstavami v galerijskem prostoru in odgovorili na naslednja vprašanja:

1. Kakšen pomen ima danes razstavljanje materialnih ali nematerialnih umetniških del v fizičnem prostoru galerije?
2. Kako se galerija kot fizični prostor vključuje v razširjeno polje sodobne umetnosti, novih medijev in družbe?
3. Kako lahko umetniki, galeristi in kustosi vzpostavijo odnos z lokalnim občinstvom?