Muzejski torkov večer: Liške maske, pustne šege in navade
Pustni torek bo tudi v Goriškem muzeju malce norčav in hkrati etnološko obarvan. Zimo bodo prišli na grad Kromberk odganjat »ta lepi« in »ta grdi« z Dejanom Žnidarčičem, predsednikom Etnološkega druška Liški pustjé, ki nadaljuje tradicijo izdelovanja liških mask. Pustne šege in navade na Goriškem bomo obujali tudi z etnologinjo mag. Ingo Miklavčič Brezigar.
Slednja je v knjigi Pustovanja na Goriškem zapisala: »Pustovanja, karnevali, pustna rajanja, festivali in zabave na prehodu iz zime v pomlad se vključujejo v sodobno življenje kot poseben 'živ muzej' nekdanjih tradicionalnih obredij, ki so zaznamovala menjave letnih časov, zlasti pa preobrat ob koncu 'starega' in začetku 'novega' leta.«
Liške maske izvirajo z nekoliko skrivnostnega liškega območja pod Kanalskim Kolovratom in spadajo med tradicionalne pustne maske na Slovenskem. Posebnost, ki jih loči od ostalih slovenskih mask, je ta, da so narejene iz pločevine. Najprej so bile izdelane iz bakrene pločevine, danes pa so iz aluminija. Maske in kostumi iz Liga imajo velik etnološki in kulturni pomen. Prav iz ljubezni do te tradicije je nastalo Etnološko društvo Liški pustjé.
Skupina deluje predvsem v pustnem času in nas bo 21. februarja ob 19.00 obiskala na muzejskem torkovem večeru, kjer bo Dejan Žnidarčič predstavil in pokazal različne faze nastajanja teh unikatnih mask in njihove značilnosti ter kdo sestavlja pustni sprevod.