Kultura
Intimna drama: Shelagh Stephenson: Pet vrst tišine
Umor očeta sproži policijsko raziskavo, psihiatrično obravnavo in pripravo obrambe na sodni proces. Od zločina do obsodbe se skozi fragmente razgrne pretresljiva zgodovina družine in hkrati neusmiljenost družbenega in pravnega sistema, ki nasilje omogoča. Oče Billy, mama Mary ter odrasli sestri Susan in Janet so tri desetletja živeli zaprti v družinskem krogu nasilnih razmerij. Skozi spomine in opise situacij ter občutij se sestavi zgodba hudih fizičnih in psihičnih zlorab, ki so se dolga leta odvijale v tišini: tišini štirih družinskih članov in tišini sveta zunaj njih.
Sodobni dramatiki se že od osemdesetih let prejšnjega stoletja intenzivno ukvarjajo s temo zlorabe otrok in molkom družbe, razgrajujejo formo idealne družine in opozarjajo, da zlorabe pogosto postanejo vzorec obnašanja, ki se prenaša iz ene generacije v drugo.
Prevajalka Irena Duša Draž | Režiserka Maša Pelko | Dramaturginja Tereza Gregorič | Koreograf in asistent režiserke Klemen Janežič | Lektorica Anja Pišot | Scenografinja Sara Slivnik | Kostumografinja Tina Bonča | Avtorica glasbe Mateja Starič | Oblikovalec svetlobe Uroš Gorjanc | Strokovne sodelavke Tanja Pipan, Maja Plaz, Jasna Podreka, Polona Selič – Zupančič.
Igrajo Ivana Percan Kodarin, Anuša Kodelja k. g., Marjuta Slamič.
Po predstavi sledi pogovor Nasilno vedenje je vedno izbira.
Gostje:
doc. dr. Jasna Podreka, Oddelek za sociologijo Filozofske fakultete v Ljubljani
mag. Tanja Pipan, koordinatorica za preprečevanje nasilja na CSD Severna Primorska
prof. dr. Polona Selič Zupančič, Medicinska fakulteta v Ljubljani in v Mariboru
Simon Rosič, predstavnik Policijske uprave Nova Gorica
Med procesom ustvarjanja predstave Pet vrst tišine se je umetniška ekipa srečala z mnogimi strokovnjaki, ki si prizadevajo pomagati žrtvam tovrstnega nasilja. O nemoči žrtev, ujetih v mrežo zlorab, o tišini okolice, ki rada ob tem pogleda stran, o težavah, s katerimi se soočajo posamezniki in institucije, ki si prizadevajo pomagati žrtvam se bomo pogovarjali z doc. dr. Jasno Podreka z Oddelka za sociologijo Filozofske fakultete v Ljubljani in avtorico znanstvene monografije Bila si tisto, kar je molčalo, z mag. Tanjo Pipan, koordinatorico za preprečevanje nasilja na Centru za socialno delo Severna Primorska, s prof. dr. Polono Selič Zupančič z z Medicinskih fakultet v Ljubljani in Mariboru ter s Simonom Rosičem, predstavnikom Policijske uprave Nova Gorica.