Vipavska dolina
april 2024
p t s č p s n
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Želim prejemati napovednik dogodkov in druge aktualne novice

Nazaj na dogodke

Ostalo

Odprtje Velike evropske kulturne poti Sv. Martina

Program:

ob 14.00 – slovesnost ob Hiši opajske tradicije na glavnem trgu Opatjega sela
Ob nagovoru župana občine Miren-Kostanjevica, Mauricija Humarja, bodo o poti spregovorili vabljeni gostje, med njimi vodja sektorja na Ministrstvu za kulturo RS, Silvester Gaberšček, in prof. dr. Edvard Kovač, predsednik Evropskega kulturnega centra sv. Martina Tourskega Slovenija. Nastopil bo Mešani pevski zbor Hrast iz Doberdoba. Sodelujejo: Turistično društvo Cerje, Prosvetno društvo Kras, Društvo žensk Žbrinca Opatje selo in KS Opatje selo, povezuje Nataša Konc Lorenzutti.

ob 15.00 – pohod po Poti sv. Martina k cerkvi sv. Martina v Kostanjevici na Krasu
Čas hoje je približno 1 uro in 45 minut po nezahtevnem ravninskem kolovozu.

ob 17.00 – odprtje kamnite plošče z Martinovo stopinjo na pročelju cerkve v Kostanjevici na Krasu in zaključno druženje
Pripravlja Evropski kulturni center sv. Martin Tourski Slovenija v sodelovanju z župnijo in KS Kostanjevica na Krasu: nagovori gostov, nastop Gregorja Čušina in Cerkvenega pevska zbora iz Kostanjevice na Krasu, voden ogled notranjosti cerkve in pogostitev.

Za pohodnike, ki bodo želeli, bo zagotovljen prevoz iz Kostanjevice na Krasu v Opatje selo.

Več o poti
Svet Evrope je leta 2005 sv. Martina (316–397) oklical za evropsko osebnost, Poti sv. Martina pa podelil naziv »Velika evropska kulturna pot Sveta Evrope«. Njena največja vrednota je vzajemna delitev, iz nje pa izhajajo številne druge, kot so solidarnost, prizadevanja za mir, pravična razdelitev dobrin in trajnostni odnos do narave. Na upodobitvah sv. Martina se simbolno izražajo v enem izmed najbolj znanih dogodkov iz Martinove mladosti, ko je pri mestnih vratih Amiensa kot rimski vojak pol svojega plašča podaril revežu.

Pot sv. Martina Tourskega poteka v Sloveniji od slovensko-madžarske meje v kraju Hodoš do mejnega prehoda z Italijo v Opatjem selu. Dolga je približno 550 km in v skladu z zgodovinskimi dejstvi v veliki meri sledi stari rimski cesti, ki je povezovala mesto Savaria (Madžarska), kjer se je sv. Martin rodil, z mestom Pavia (Italija), kjer je odraščal. Celotna pot je dolga približno 2500 km in povezuje Madžarsko, Slovenijo, Italijo in Francijo, vanjo pa je v celoti povezanih 13 držav. Vsi kraki poti vodijo v mesto Tours, kjer je sv. Martin pokopan. S prizadevanji Evropskega kulturnega centra sv. Martina Tourskega Slovenija, ki je pooblaščen za upravljanje poti skozi Slovenijo, se končuje zadnji odsek od Logatca do Opatjega sela, s tem 
pa je celotna pot od madžarske do italijanske meje zaključena.